Karanténna stanica ako koncentračný tábor pre psov
Karanténna stanica nie je útulok
Čo si predstavíme pod slovným spojením karanténna stanica? Veľa z nás určite napadne slovo karanténa, ktoré znamená dočasná izolácia zvieraťa, pokiaľ sa dostane z choroby alebo umiestnenie psa v izolácií. Bohužiaľ, v súvislosti s karanténnymi stanicami na Slovensku je realita úplne iná.
Aká je pravda o karanténnych staniciach v SR?
Pravda je taká, že v karanténnej stanici má veterinárny lekár právo psa po 60 dňoch usmrtiť. Vieme, že na Slovensku existuje veľa dobrých ľudí v karanténnych staniciach, ktorí sa snažia utrateniu zvieraťa predísť. Takýto ľudia majú našu úctu a rešpekt.
Faktom ale zostáva, že štandardný postup je taký, že každý jeden pes, ktorý sa dostane do karanténnej stanice má len 2 mesiace na to, aby si ho niekto adoptoval a zobral domov. V prípade, že sa karanténna stanica naplní, znamená to, že sa musí začať utrácať, aby sa uvoľnilo miesto pre ďalších vyhodených psov. Vôbec nezáleží na tom, že pes je zdravý a plný životného elánu. Poznám ľudí, ktorí chodia po karanténnych staniciach a zachraňujú takých psov, ktorí majú byť utratení. Aj takýmto spôsobom sa psom dá pomáhať.
Karanténna stanica ako koncentračný tábor pre psov?
Karanténne stanice niekedy musia utrácať aj zdravých psov, ktorí nepobudli v stanici ani 60 dní, pretože už nemajú kam dávať nových vyhodených psov. To je však už neoficiálne. Utratiť psa po menej ako 60 dňoch pobytu v kastračnej stanici nie je v súlade s našimi zákonmi.
Čo je lepšie, nechať psa na ulici a riskovať, že ho prejde auto, alebo ho zobrať do karanténnej stanice na úkor iného psa? Odkedy máme právo rozhodovať o tom, kto bude žiť a kto nie? Nepripomína Vám to koncentračné tábory, ktoré tak odsudzujeme? V niektorých karanténnych staniciach funguje selekcia. Hneď ako pes príde do karanténnej stanice sa rozhodne či bude ďalej žiť alebo nie.
Však kto by si už len adoptoval psa, ktorý sa stal agresívnym po tom, ako ho týral človek? Koho dnes zaujímajú starí psi v útulku? Vieme, že takýto ľudia existujú a sú pre týchto psov ako anjeli. Postarajú sa o nich, keď už nemajú toľko energie a srsť im zošedivie. Pritom pes sa snaží v nás nájsť najlepšieho priateľa, ktorého nikdy neopustí.
Možné riešenia preplnených útulkov
Ako sa tomu môžeme vyhnúť? Veríme, že odpoveď je v informovaní verejnosti.
Ľudia nevedia, že každým novým kúpeným psom zoberú jednému psovi šancu na nový domov. Karanténne stanice nie sú útulky. Ako by sa darilo karanténnym staniciam, keby sa im dostalo viacej pozornosti a financií od ľudí jednotlivcov, firiem a štátu?
Veľa ľudí načierno množí psov v nevhodných podmienkach, ľudia si každým rokom kupujú psov cez internet, podľa plemena ktoré sa im páči, internet je plný inzerátov o predaji psov a mačiek a čo je výsledok? Každým rokom stúpa počet psov a mačiek, ktoré sú na ulici.
Karanténne stanice už nemajú kapacity a zákon im dovoľuje zviera po stanovenej dobe usmrtiť. Premnoženie túlavých psov predstavuje aj zdravotné riziko pre obyvateľov mesta.
Riešenie premnožených psov v iných krajinách
Niektoré krajiny ako napríklad Taliansko túto situáciu riešia inak. Snažia sa zamedziť celkovému predaju psov v krajine, pričom si každý človek berie psa z útulku. Skoro nikto si tam už psa nekupuje. Aj to je jeden zo spôsobov ako situáciu riešiť, to by ale musel spolupracovať štát v upravení zákonov ohľadom predaja psov a mačiek. Pes aj mačka majú právo na život. Človek nemá právo predávať živé tvory a zarábať na tom.
Aké psy môžeme nájsť v útulkoch?
V súčasnosti panuje mylný názor, že zvieratá v útulkoch sú len také, ktoré v nich dožívajú svoju starobu, zdravotne postihnuté psy, alebo také psy a mačky ktoré sa už nikomu nepáčia. Nie je to pravda, pretože zvieratá v útulkoch sú rôzneho typu a je si vždy z čoho vybrať. Zachránené zvieratá budú s nami celý život tvoriť priateľské puto. Je to len na nás, či im dáme tú šancu.
Ako si najlepšie vybrať vhodného psa
Kastračné stanice sú plné krásnych a mladých psov, samozrejme sú tam aj také psy, ktoré vyhodili na starobu na ulicu, boli týrané, majú rôzne zranenia, sú zanedbané a bojazlivé.
Z toho dôvodu by sme sa mali snažiť vybrať nášho nového člena rodiny naším srdcom a nie očami. Psy a mačky v útulkoch nie sú horšie od tých, ktoré si kúpime. Majú rovnaké city, potrebujú rovnakú dávku lásky ako aj psy s rodokmeňom a dajú nám všetko späť čo do nich investujeme.
Dokonca nám tieto zvieratá dávajú ešte viac, pretože sa zrazu ocitnú v našom náručí namiesto studených podláh a zamrežovaných okien. Takýto pes sa vám zavďačí.
Samozrejme treba zvážiť životný štýl každého z nás. Ak sme aktívny, chodíme často do prírody, môžeme si adoptovať psíka, ktorý potrebuje veľa pohybu. Keď však máme menej času, mali by sme si vybrať menšieho psíka, ktorému bude stačiť aj prechádzka v blízkom parku.
Riešenia premnožených psov a mačiek
Ako jedno z riešení považujeme kastračné projekty, ktoré sa už v niektorých mestách začali realizovať. Nie je žiadúce, aby sa ďalej množili psy a mačky z útulkov, karanténnych staníc, dedín a nezodpovedných majiteľov. Už teraz ich je toľko, že naše karanténne stanice a útulky nestíhajú.
V súčasnosti máme na Slovensku približne 24 karanténnych staníc a 18 útulkov.[1] Niektoré organizácie riešia situáciu tak, že spolupracujú s ďalšou krajinou, kde sa môže adopcia skôr podariť. Ide napríklad o nášho suseda Rakúsko, kde je však už teraz po niekoľkých rokoch adopcií „slovenských“ psov menej ľudí, ktorí si ich chcú adoptovať.
[1] Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky
Ako sa dá inak pomôcť, keď si psíka nemôžete adoptovať?
Ľudia ktorí si zvieratko nemôžu zobrať domov majú možnosť virtuálnej adopcie či dočasnej opatery psíka. Znamená to, že môžu finančne prispievať na vybratého psíka, ktorý má často nízke šance na adopciu. Dôvody sú rôzne, zdravotné postihnutie, staroba, neznášanlivosť k ďalším psom, strach z ľudí ako následok týrania a podobne. V dočasnej opatere môžete psíkovi pomôcť socializovať sa, a pritom dostane veľa lásky.
Zákony v Slovenskej republike
Podľa našich zákonov je zviera považované len za “vec“. Výšky trestov a dokazovanie činu napomáhajú ľuďom, ktorí sa chcú psa zbaviť. Slovensko čaká ešte dlhá cesta, aby malo dobré zákony na ochranu zvierat.
Informovaná verejnosť môže pomôcť nechceným zvieratám tak, že postupne si stále viac ľudí zvieratko adoptuje ako kúpi.
Adoptovať znamená zachrániť hneď 2 životy
Ako tvrdí modelka Dominika Homolová adopciou psa z útulku alebo kastračnej stanice zachránite hneď 2 životy, prvý je život psa z útulku a druhý je život psa, ktorý je práve v núdzi, nemá kam ísť a vy mu týmto spôsobom dáte nový domov (Homolová, 2013).
Firma IMP Kontakt sa zúčastňuje rôznych charitatívnych projektov vrátane podpory opustených a vyhodených psov v Slovenskej republike. Budeme vďační za každú podporu útulkov od verejnosti a firiem, pretože práve my jednotlivci môžeme situáciu zmeniť k lepšiemu.
Zdroj obrázku: Designed by Freepik
Autor: Mgr. Denisa Petrášová
Tento obsah sa môže kopírovať a šíriť ďalej len v nezmenenej podobe.