Technológia lisovacích prvkov
Pod pojmom lisovacie prvky ( závitové nálisky ) vo všeobecnosti rozumieme matice, skrutky a púzdra, ktoré je možné nalisovať do presne vyseknutých otvorov v plechu a v profiloch. Tieto prvky je možné nalisovať aj do tenkých plastových dosiek (napr. dosiek plošných spojov). Materiál plechu, pod značným tlakom, vtečie (tvárnenie za studena) do špeciálne vytvarovanej drážky, ktorá je umiestnená na drieku lisovacieho prvku. Ozubenie drážky a jej špeciálny profil zabránia vytiahnutiu alebo pootočeniu lisovacieho prvku voči plechu.
Po tejto operácii vznikne veľmi pevné a dokonale kolmé spojenie závitových prvkov s plechom (plastom). Vznikne tak prakticky jednoliaty celok.
Technológia je mimoriadne vhodná, najmä pre oceľový plech s povrchovou úpravou (pozinkovanie, lakovanie, resp.eloxovanie hliníkového plechu).
Rovnako vhodná je táto technológia aj pre nerezový plech. Optimálne je použitie lisovacích prvkov v tenkom plechu (plaste), pričom sa požaduje vysoká pevnosť závitového spoja. Závitové nálisky predstavujú progresívny spôsob vytvorenia kvalitného závitového spoja.
- do rozmeru M6 úplne postačí na zalisovanie prvkov aj ručný pákový lis
- na nerezový plech pre jeho vysokú tvrdosť je však vždy potrebný hydraulický lis s tlakom do cca 5,5 tony.
Montážny postup
- Vyseknúť do plechu kruhový otvor, ktorého priemer (vyberieme pod záložkou Sortiment) závisí od použitého prvku. Treba dodržať minimálnu vzdialenosť (vyberieme pod záložkou Sortiment) osi otvoru od najbližšej hrany plechu. Inak môže nastať zvlnenie okraja plechu.
- Nalisovať prvok. Optimálny lisovací tlak sa určuje skusmo. Prvok sa nesmie upevňovať úderom, ale vždy len nalisovaním. Oceľový prvok je možné vlisovať do Al plechu až po jeho prípadnej povrchovej úprave (eloxovaní).
1) Vyseknutie otvoru v plechu | 2) Vloženie prvku | 3) Nalisovanie prvku | 4) Spojenie dvoch tenkých plechov |
Historická poznámka
Progresívnu technológiu vyvinula americká firma PEM v r. 1942.
K. A. Swanstrom elegantne vyriešil problém ako vytvoriť pevné závitové spoje v tenkom plechu. Zároveň touto technológiou umožnil výrazne skrátiť výrobný cyklus výrobkov. Kódové označenia, ktoré zaviedla fy PEM sa v priebehu času stali prakticky normou.