Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Slovak Blind and Partially Sighted Union
Sekulská 1 tel.: +421/2/692 03 420
842 50 Bratislava +421/2/692 03 430
Slovenská republika fax: +421/2/692 03 447
IČO: 00683876 e-mail: unss@unss.sk
DIČ: 2020804731 web: www.unss.sk
O nás
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, spájajúce nevidiacich a slabozrakých ľudí, ich priaznivcov, priateľov a rodičov detí so zrakovým postihnutím. ÚNSS má 3 930 členov združených v 66 základných organizáciách na celom území Slovenska. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje všetkým ľuďom so zrakovým postihnutím, ktorí o ne prejavia záujem, na 8 krajských strediskách a 60 poradenských miestach. ÚNSS bola založená v roku 1990; práva a záujmy nevidiacich a slabozrakých na Slovensku obhajuje už 25 rokov .
Poslanie ÚNSS
obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím zameraná na vytváranie rovnakých príležitostí a realizáciu pozitívnych opatrení na prekonávanie a kompenzáciu dôsledkov zrakového postihnutia
aktivizácia ľudí so zrakovým postihnutím a vytváranie podmienok na rozvoj vlastných zručností a znalostí na prekonávanie dôsledkov zrakového postihnutia a prípravu na plnohodnotný a integrovaný život
všestranné pôsobenie na verejnosť a informovanie o problémoch a schopnostiach ľudí so zrakovým postihnutím s cieľom, aby ich spoločnosť vnímala ako svoju prirodzenú súčasť
poskytovanie špecializovaného sociálneho poradenstva, vykonávanie sociálnej prevencie a sociálnej rehabilitácie a poskytovanie sociálnych a ďalších služieb nevidiacim a slabozrakým
Zdravé oči už v škôlke (projekt, realizáciu ktorého podporila spoločnosť IMP Kontakt)
Ide o skríningové merania bezdotykovým prístrojom Plusoptix, ktoré robí ÚNSS v materských školách. S vysokou mierou spoľahlivosti odhalia existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku detí. Ukazuje sa, že až 19 % škôlkárov môže mať problém so zdravím očiek. Nebyť tejto prevencie, astigmatizmus, tupozrakosť či škuľavosť by u nich očný lekár odhalil až v školskom veku.
Odbornou garantkou projektu je Marta Ondrejková, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR v odbore oftalmológia. Ambasádorkou projektu je moderátorka Aneta Parišková, mama troch synov v predškolskom veku.
Čím neskôr sú vývinové poruchy zraku odhalené, tým sa znižuje šanca na ich úplné odstránenie. Následky môžu pretrvávať počas celého života. Autorefraktometer Plusoptix tomu pomôže zabrániť.
Čo je Plusoptix?
autorefraktometer, celosvetovo uznávaný prístroj na vyšetrenie zraku u detí
neinvazívne bezdotykové a bezbolestné vyšetrenie
vyšetrenie nemá žiadne vedľajšie účinky a žiadne negatívne následky na zdravie dieťaťa
binokulárne meranie (obidve oči sa vyšetrujú súčasne)
vyšetrenie trvá iba niekoľko sekúnd
Podľa európskych štúdií 18-20% detí nevidí dobre. Ale len 5-8 % bolo už na prehliadke u oftalmológa. Zrak patrí medzi najdôležitejšie zmysly vnímania. 80% všetkých informácií prechádza cez oči. Dieťa nevie odhadnúť, či mu tento zmysel funguje – nevie, čo znamená „zle vidieť“. Chýba mu porovnanie a navyše – zlé videnie nebolí. Deti môžu vyrovnať očné poruchy až do 4 – 5 dioptrií bez toho, aby to niekto spozoroval.
Vyšetrenie je zamerané na odhalenie týchto zrakových porúch: Ďalekozrakosť (hyperopia): deti vidia relatívne dobre do diaľky, ale majú problémy s videním do blízka Krátkozrakosť (myopia): deti vedia zrakom rozlišovať do blízka, ale na diaľku sa im javia predmety neostro Astigmatizmus: rohovka je nepravidelne zaoblená Strabizmus (škúlenie): jedno alebo aj obe oči majú zlé postavenie kvôli určitej očnej poruche alebo slabým očným svalom. Je to viac, ako chyba krásy. Amblyopia (tupozrakosť): podvedomé potláčanie menej kvalitného vnemu v horšie vidiacom oku, aby sa eliminoval jeho rušivý vplyv na vnímanie lepšie vidiacim okom. Ide o nedostatočné rozvinutie binokulárneho videnia (videnia obidvoma očami), ktoré je spôsobené rozdielom zrakovej ostrosti pravého a ľavého oka – anizometropiou. Viac informácií o projekte na hlavnej stránke www.unss.sk pod bannerom Zdravé oči už v škôlke.
Pre ÚNSS je náročné realizovať takýto projekt – na tento druh preventívnej práce neexistuje priama štátna alebo samosprávna podpora, grantové možnosti inštitucionálnej pomoci sú obmedzené. Za každú sponzorskú či darcovskú pomoc je ÚNSS vďačná. Aj vďaka nej môže pomôcť zachrániť zrak tým najzraniteľnejším – deťom. Aj preto úprimne ďakujeme spoločnosti IMP Kontakt za podporu projektu a jeho cieľov.
Kontakt: Ivana Potočňáková, manažérka pre fundraising, 0911 340 456, potocnakova@unss.sk
Spoločnosť IMP Kontakt podporila projekt Zdravé oči už v škôlke v rokoch 2014 a 2015.